Nem csak a nyulak eledele! – A csodálatos sárgarépa

Diavitas Életmód Program logó
2019 augusztus 06. Diavitas Magazin

 

A sárgarépa nem csak gyönyörű színével, hanem belső értékeivel is hódít. Amellett, hogy gazdag vitaminokban, antioxidánsokban és rostokban, édeskés íze miatt közkedvelt konyhai alapanyag. Nézzük mi mindent érdemes tudni róla!


A sárgarépát már igen régóta ismerjük és termesztjük, így az egyik legfontosabb tagja a veteményeskerteknek. Korai feljegyzések szerint eredetileg Közép-Ázsiából származik és a spanyolok közvetítésével jutott el Európába az i. sz. I. század környékén. 
Energiatartalma alacsony, 100 grammban mindössze 40 kcal-t tartalmaz. Szénhidráttartalma a zöldségfélék közül kiemelkedő 8 gramm / 100 gramm, melynek egy része cukor, ennek köszönheti édeskés ízét. Ennek ellenére glikémiás indexe meglehetősen alacsony, mindössze 39, tehát a vércukorszintet csak kevéssé befolyásolja, ami jó hír a cukorbetegek számára.
Egyik legfontosabb biológiai hatóanyaga a bétakarotin, mely a növény jellegzetes színét is adja. A karotin jelentős antioxidáns, melyből, 6-15 mg / 100 g található a zöldségben. A szervezet a bétakarotint A-vitaminná alakítja át, mely fontos szerepet tölt be a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából. Karotinjai erősítik továbbá az immunrendszert, valamint daganatos betegségek megelőzésében is szerepet játszhatnak, mivel részt vesznek a káros szabad gyökök semlegesítésében is. A sárgarépa bőven tartalmaz még magnéziumot, foszfort, káliumot, cinket, mangánt, rezet és A-, C-,E- és K-vitaminokat. Ezek tovább erősítik az immunrendszert, ami segít a megfázás és influenza elleni harcban.
Mindemellett kiemelendő, hogy a sárgarépa fogyasztása mérsékelheti a koleszterinszintet is. Ezt főleg a benne található értékes rostoknak köszönhetjük. 100 gramm zöldség elfogyasztásával átlagosan 3-3,5 g rostot vihetünk be a szervezetünkbe, mely mintegy 10x annyi, mint amit 100 g főtt tészta vagy rizs tartalmaz. A rostok gátolják a koleszterin bélből való visszaszívódását, így serkentve a szervezetet arra, hogy saját raktárait használja fel.

A zöldségnövény jelentős rosttartalma emellett a belek működésére is jótékony hatással van. Javítja az emésztést, kitisztítja a bélrendszert és segíti a felgyülemlett víz kiürítését.
A rostok közül kiemelkedő mennyiségben van jelen a pektin, mely táplálékul szolgál a vastagbélben található jótékony baktériumok számára, támogatva ezzel a bélflóra egyensúlyának megőrzését.A szervezetbe kerülve a pektin megváltoztatja a széklet víztartalmát, növeli a viszkozitását, ezért mind székrekedés, mind hasmenés kezelésére alkalmazható. Mivel rengeteg vizet képes megkötni, elfogyasztás után a gyomorban megduzzad és ezzel csökkenti az éhségérzetet. Ennek a hatásának köszönhetően a fogyókúrázók előszeretettel vásárolják és fogyasztják.
A zöldség C-vitamin tartalma elősegíti a kollagén termelést, melynek köszönhetően a bőrünk is rugalmasabbá válik.


Hogyan fogyasszuk?
Bár sárgarépát leggyakrabban levesbe főzve fogyasztjuk, a fenti hatásai miatt érdemes minél több formában beilleszteni az étrendünkbe.
Kiemelendő, hogy rost- és vitamintartalma is legjobban nyersen hasznosul, de a változatosság fenntartása érdekében fogyaszthatjuk más formában is. Fontos azonban, hogy a sárgarépát lehetőség szerint alapos mosás után hámozatlanul, vagy csak nagyon vékonyan hámozva fogyasszuk, mivel értékes tápanyagainak nagy része közvetlenül a vékony külső héj alatti szövetekben található.
Reggelire ehetünk reszelt répát zabpehellyel és natúr joghurttal, tízóraira és uzsonnára akár önmagában is elropogtathatjuk egy kis dió vagy mandula kíséretében. Ebédre választhatunk sárgarépa krémlevest, de főzeléknek, vagy köretként salátába, esetleg grillezve/párolva is tökéletes lehet. Ha pedig édességre vágyunk, szuper cukormentes répatortát is készíthetünk.
A lehetőségek tárháza végtelen, érdemes tehát kísérletezni.

Forrás:
https://www.hazipatika.com/taplalkozas/zoldseg_gyumolcs/cikkek/mit_tesz_a_testunkkel_napi_1_szal_sargarepa/20130322140650?autorefreshed=1
https://www.hazipatika.com/taplalkozas/zoldseg_gyumolcs/cikkek/sargarepa_az_edes_gyoker/20080111072948?autorefreshed=1
https://www.eletmod-magazin.com/szuperelelmiszerek/sargarepa
https://hu.wikipedia.org/wiki/Pektin